Bliskie i odległe następstwa BED

Objadanie się jest istotnym problemem zdrowia publicznego ze względu na niebezpieczeństwo powikłań w postaci chorób somatycznych i zaburzeń psychicznych oraz jego rolę w rozwoju i utrzymywaniu otyłości – epidemii współczesnego świata. Powikłania mają charakter zarówno somatyczny  jak i psychospołeczny i są tym poważniejsze, im częstsze są epizody objadania. Wtórne problemy zdrowotne dodatkowo pogarszają jakość życia osób cierpiących na BED. Być może najbardziej subiektywnie niekorzystną konsekwencją objadania się  jest dla Pacjenta niechciany przyrost masy ciała, jednak nawet przy normo wadze doświadcza on zazwyczaj wielu innych problemów zdrowotnych.

Dokładne fizyczne skutki zaburzeń odżywiania nie są nadal znane. Trudno ustalić, które z konsekwencji wynikają z napadowego objadania a które z otyłości, będącej jego możliwym następstwem. Niewątpliwie jednak konsekwencje BED o charakterze somatycznym dotyczą funkcjonowania różnych narządów i układów.

Osoby cierpiące na BED często borykają się z takimi problemami jak: suchość skóry, łamliwość i wypadanie włosów, trądzik. Bezpośrednio po napadzie jedzenia chorzy doświadczają różnych problemów żołądkowo-jelitowych, mogą wystąpić wzdęcia, bóle brzucha, nudności, sennością, ospałością. BED może powodować refluks, zgagę, biegunki i zaparcia, rozszerzenie, perforację a nawet pęknięcie żołądka, zespół jelita drażliwego, chorobę pęcherzyka żółciowego. Objadanie się też jest niebezpieczne dla układu sercowo-naczyniowego powoduje bowiem nadciśnienie tętnicze, wzrost stężenia cholesterolu i trójglicerydów.

Pozostałe somatyczne powikłania objadania się to m. in. cukrzyca typu 2, astma, ból mięśni, dna moczanowa, a nawet niektóre postacie nowotworów.

Do drugiej grupy powikłań BED należą te o charakterze psychospołecznym. Zaburzenie może wpływać po pierwsze na funkcjonowanie afektywne pacjenta , prowadząc do wzmożenia lęku, depresyjności, obniżonego poczucia własnej wartości. Ponadto chorzy odczuwają nienawiść do siebie, złość smutek, zwłaszcza zaraz po napadzie objadania się. Problemy w sferze odżywiania skutkują pogorszeniem kontaktów społecznych. Skrępowanie, skrajny wstyd wynikający z własnych zachowań oraz niezadowolenia ze swojego wizerunku potęgują potrzebę izolowania się, ale również wpływają na poczucie alienacji. Separowanie się od otoczenia występuje najsilniej tuż przed napadem objadania się, w trakcie i po nim. Zaburzenie to może godzić  w życie rodzinne i towarzyskie, karierę zawodową i edukacyjną, finanse i wszystko to, co stanowi podstawę tożsamości osobowej, społecznej i cielesnej człowieka.

Leczenie i psychoterapia

Osoby z zaburzeniami odżywiania objęte są na świecie powszechną opieką medyczną, jednak nadal także w Polsce – liczba specjalistycznych placówek dla pacjentów z tego rodzaju problemami jest nie wystarczająca. Postępowanie w przypadku zaburzenia z napadami objadania się obejmuje zarówno pomoc medyczną, dietetyczną, jak i psychologiczną.

Dzięki szerzeniu wiedzy na temat BED także rodziny, przyjaciele mogą zwrócić uwagę na pewne niepokojące sygnały pojawiające się u bliskich im osób. Należą do nich:

  • Niepokój, przygnębienie, wycofanie się z dotychczasowych czynności;
  • Unikanie kontaktów towarzyskich, izolowanie się w trakcie posiłków czy też jedzenie; „normalne” w obecności innych, ale objadanie się w izolacji;
  • Ciągłe jedzenie, podjadanie i niemożność zaprzestania jedzenia;
  • Gromadzenie jedzenia w celu późniejszego potajemnego spożycia;
  • Wykazywanie napięcia, niepokoju, które łagodzi jedynie najadanie się;
  • Drętwienia lub brak czucia podczas objadania się;
  • Niedoświadczanie nasycenia, bez względu na ilość spożywanego jedzenia.

Edukacja społeczna dotycząca zaburzenia z napadami objadania się sprzyjać może ponadto zwiększeniu wrażliwości na problemy chorych oraz przyczynić się do zapobiegania etykietowaniu i izolacji społecznej osób objadających się i z nadmierną masą ciała. Wykluczenie, poczucie izolacji i osamotnienia są bowiem czynnikami wzmacniającymi trwanie w chorobie i eskalację jej symptomów somatycznych oraz dotyczących funkcjonowania psychospołecznego.

W oparciu o: Psychodietetyka pod red. Anny Brytek-Matera, PZWL, Warszawa 2020-09-28

Chcesz wiedzieć więcej? Polecam stronę: www.eatingdisorderhope.com