Wszystko dla ludzi, ale z umiarem, Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy nawet dietetycy i żywieniowcy nie liczą kalorii.  Nasza kultura jest mocno skoncentrowana na kuchni. Święta to pierogi z kapustą i grzybami, kutia, makowiec, karp, barszcz z uszkami, groch z kapustą, kompot z suszonych owoców, orzechy, mandarynki…. Nie jest to odpowiedni czas na redukcję wagi, ale też nie należy interpretować Świąt jako przyzwolenia na przejadanie się,  Powinniśmy obrać za cel: „nie chudnę-nie tyję”. Oto wskazówki jak w czasie bożonarodzeniowym zachować stabilną wagę.

 

  1. Wszystko dla ludzi, ale tylko umiar może Cię uratować. Zmniejsz porcje. Całkowita rezygnacja ze świątecznych przysmaków, nawet tych tłustych, słodkich i kalorycznych, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Często odmawianie sobie choćby odrobiny ulubionych smakołyków zmniejsza motywację do kontynuowania diety. Jeden bardziej kaloryczny posiłek czy przekąska, zjadany raz na jakiś czas nie zniweczy z miejsca efektów stosowanej diety.
  2. Warto zadać sobie pytanie: Czego chcesz bardziej? Jeść makowca i sałatki, czy dobrze wyglądać w kreacji sylwestrowej i dobrze czuć się w swoim ciele?
  3. Zjedz śniadanie, 2`gie śniadanie i lekki obiad. Głodzenie się przez cały dzień przed Wigilią nie sprawi, że schudniesz. Z reguły kończy się to w taki sposób, że zjadasz o wiele więcej niż zakładałaś/-łeś.
  4. Przed kolacją wypij szklankę wody z cytryną, która delikatnie zakwasi żołądek i poprawi trawienie. Dobrze mieć też w zapasie krople żołądkowe.
  5. Jedz powoli i spokojnie, dobrze rozdrobniony pokarm lepiej się trawi. Nie będą dokuczać Ci wzdęcia, niestrawność, uczucie ciężkości. Osoby, które jedzą powoli z reguły nasycają się mniejszą ilością pokarmu.
  6. Odchudź świąteczne dania: zastąp majonez jogurtem naturalnym, zamiast karpia zjedz dorsza, pstrąga lub sandacza. Zrezygnuj z panierek i zasmażek, sosów zaciąganych mąką.
  7. Unikaj ciast z kremami i polewami toffi, półproduktów, dań instant oraz mieszanek przypraw z glutaminianem monosodowym E 621
  8. Nie wszystko na raz, czyli planuj, organizuj, zarządzaj. Zrób przegląd potraw na świątecznym stole. Wcale nie musisz próbować wszystkich dań na raz. Do zagospodarowania masz kolację wigilijną oraz dwa świąteczne obiady. Postanów sobie, że podczas każdego posiłku skosztujesz tylko dwóch dań.
  9. Porcję ciasta zjedz na drugie śniadanie lub podwieczorek, nie bezpośrednio po obiedzie.
  10. Bądź asertywna/-y. Ucz się odmawiać. Mądra Gospodyni, czy Gospodarz uszanuje Twoje zdanie i nie będzie nalegać na to abyś koniecznie skonsumował 4`tą porcję ryby. Spotkanie towarzyskie to nie jest czas i miejsce, aby każdemu tłumaczyć się ze swoich decyzji żywieniowych. Nie wchodź w dyskusje. Zastaw to na inne spotkanie.
  11. Wstań od stołu-wyjdź na spacer. Dotlenisz się, poprawisz perystaltykę jelit. Zrób to bez względu na to czy będzie prószył śnieg, spacer na mrozie podkręci Twój metabolizm-organizm zużywa wówczas więcej energii aby utrzymać stałą temperaturę ciała.
  12. Uważaj na kalorie ukryte w napojach. Słodkie napoje gazowane i soki owocowe mogą zawierać nawet ponad 400 kalorii w jednym litrze. Najlepiej, aby podstawowym płynem, który gasi pragnienie była woda lub herbatki ziołowe.
  13. W Świętach nie chodzi o to żeby leżeć i jeść, a kilka dni wcześniej mdleć w kuchni. Masz zwolnić, odpocząć, cieszyć się ze wspólnego czasu spędzonego z rodziną i przyjaciółmi.
  14. Święta, Święta… – a po Świętach nie wyjadaj zapasów lecz wróć do swojego planu żywieniowego, zdrowych nawyków żywieniowych oraz pełnowartościowego, odżywczego i nieprzetworzonego jedzenia.Życzę Wam zdrowych, wesołych i pachnących pierogami i ciastem Świąt Bożego Narodzenia

    Ewa Janowicz