Chleb pszenny, żytni czy razowy? Na zakwasie czy na drożdżach? Jakie pieczywo będzie odpowiednie na diecie odchudzającej, a jakie dla cukrzyka, a jakie dla osoby z delikatnym żołądkiem.

Jeżeli chodzi o sposób wypiekania chleba to wyróżniamy ten pieczony na zakwasie lub drożdżach.

Chleb pieczony na zakwasie

Ta metoda wypiekania pieczywa polega na użyciu zakwasu, czyli mieszanki mąki z wodą, która została poddana fermentacji. Pieczywo na zakwasie jest bardziej zbite i dłużej nadaje się do spożycia. Zazwyczaj przygotowuje się je z mąki żytniej, chociaż można użyć również pszennej.

Pieczywo z dodatkiem drożdży

Wypieki z użyciem drożdży kojarzone są bardziej z mąką pszenną. Podczas fermentacji z udziałem drożdży dochodzi do fermentacji alkoholowej, czyli beztlenowego rozkładu cukrów. Pieczywo wypiekane na drożdżach jest znacznie szybsze w produkcji, stąd też jego duża popularność w piekarniach. Drożdże są bogate w witaminy z grupy B i ułatwiają trawienie skrobi zawartej w mące.

I tu komentarz dietetyczny: Jeżeli masz problem z przerostem candidy to lepiej wybierz chleb na zakwasie.

Chleb żytni na zakwasie będzie miał też najniższy indeks i ładunek glikemiczny więc sprawdzi się lepiej u osób zmagających się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej – cukrzycą, stanem przedcukrzycowym czy insulino opornością.

Z kolei jeżeli masz problemy z żołądkiem ,wrzody czy nadżerki – lepszy będzie chleb na droższych.

Jeżeli chodzi o kolor to możemy kupić czy też upiec własny chleb ciemny lub jasny. Oczywiście zakładamy , ze nie jest on sztucznie wybarwiony np. karmelem.

Chleb ciemny razowy

Pieczywo razowe może być wypiekane z mąki pszennej, żytniej lub mieszanej. Określenie „razowe” oznacza, że do jego wyprodukowania użyta została mąka razowa,

czyli zmielona RAZ.

Dzięki temu zawiera ona otręby i jest ciemniejsza. Typowy chleb razowy wypieka się na zakwasie.

Chleb jasny

Pieczywo jasne wypiekane jest z oczyszczonej, białej mąki. Dzięki temu staje się ona delikatna, traci jednak część właściwości odżywczych, ma mało błonnika (są tego plusy i minusy 🙂 )

Chleb żytni, pszenny czy razowy?

Chociaż uważa się, że wypieki żytnie są zdrowsze od pszennych, ważniejszy jest sposób produkcji mąki, np. chleb pszenny może być zdrowszy, gdy piecze się go z mąki orkiszowej, graham albo pszennej razowej. Najmniej wartościowa jest mąka oczyszczona, biała; najbardziej wartościowa – razowa.

To dzięki białej mące bułki mogą być tak miękkie i delikatne, są one jednak mniej zdrowe.

Za zdecydowanie najzdrowszy uważa się chleb na zakwasie. Powstają wówczas również bakterie kwasu mlekowego, które naturalnie występują w naszych jelitach. Chleb na zakwasie ma niższy indeks glikemiczny od chleba wypiekanego z dodatkiem drożdży.

Chleb na redukcji

Osoby odchudzające się powinny unikać pieczywa sporządzanego przy użyciu białej mąki. Chociaż nieco ciężej strawne, najlepiej sprawdzi się ciemne pieczywo. Zapewnia ono na dłużej uczucie sytości, dzięki czemu jemy mniej. Warto postawić na chleb żytni (m.in. zapobiega zaparciom), aczkolwiek jeśli mamy bardzo wrażliwy układ pokarmowy, jego nadmiar może wywołać u nas problemy ze wzdęciami- wybierz chleb orkiszowy, graham lub owisankę 🙂

Chleb dla diabetyka

Osoby chorujące na cukrzycę powinny w pierwszej kolejności postawić na chleb o niskim indeksie glikemicznym, czyli ciemny, żytni, razowy, ewentualnie owsiany lub z mąki graham. Nie powinien on mieć w składzie białej mąki pszennej, słodu ani miodu.

Podsumowując mamy różne rodzaje pieczywa i nie ma raczej uniwersalnego idealnego dla każdego. Najważniejsze, żeby zawsze patrzeć na siebie i swój stan przewodu pokarmowego, ewentualne alergie.

Mam też podpowiedź dla osób kontrolujących cukier, po pierwsze czytajcie składy jeżeli to możliwe z uwagi na dodatek słodu jęczmiennego czy karmelu do ciemnych chlebów, które wydają się na pierwszy rzut oka fit, a takie nie są.

Druga rada z uwagi na to, że parę razy trafiłam na sytuacje, że osoba z którą współpracowałam po pieczywie z niskim IG na etykiecie miała bardzo wysoki cukier – kochani etykieta etykietą – macie glukometr, sprawdzajcie jak Wasza glikemia 2 godziny po zjedzeniu takiej kanapki (norma do 140 mg/dl). To będzie najistotniejsze jak Wasze ciało reaguje na dane pieczywo.

Wskazówka dla osób z delikatnym żołądkiem i jelitami – po spożyciu pieczywa obserwujcie jak się czujecie, czy towarzyszy Wam jakiś dyskomfort czy zgaga, wzdęcia. Jeżeli tak -zmiencie pieczywo na lżejsze.

Pozdrawiam

E.