Podobne w kształcie do fasolek. Są naszą stacją filtrującą. Nie myślimy o nich i nie doceniamy do czasu, aż się nie zepsują. Duży wpływ na ich pracę ma to, co jemy. Dowiedz się jak o nie dbać.

 Ogranicz sól

Nie tylko używanie solniczki.

Pułapką są także feta, gouda, serki topione, konserwy czy fast foody, wędliny, paluszki i krakersy, chipsy, zupki chińskie.

Zbyt duża   ilość sodu w diecie  zwiększa ryzyko nadciśnienia, a ono z kolei podnosi ryzyko chorób nerek. Sól wpływa też bezpośrednio na nerki, zwiększając ilość białka w moczu, a także sprzyjając tworzeniu się kamieni nerkowych. Zaleca się nieprzekraczać dziennie 4-5 g .(Amerykanie zalecają tylko 2,5 g dziennie).

NLPZ`ty  to nie tic tac`ki

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Mechanizm działania NLPZ może wywołać jednak szereg działań niepożądanych, a jednym z nich jest uszkodzenie nerek, niekiedy bardzo poważne. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, podobnie jak antybiotyki, mogą być przyczyną ostrego śródmiąższowego zapalenia nerek. Do uszkodzenia nerek częściej dochodzi u osób obciążonych czynnikami ryzyka, takimi jak: starszy wiek, istniejąca już ostra lub przewlekła choroba nerek, cukrzyca, odwodnienie, ciężka niewydolność serca i choroba wątroby.

Rzuć palenie

Palenie tytoniu jest ważnym czynnikiem ryzyka postępu miażdżycy, która rozwija się także w tętnicach nerek i jest jedną z najczęstszych przyczyn schyłkowej niewydolności nerek wymagającej leczenia nerkozastępczego.

Palenie przyspiesza utratę czynności nerek w przypadku przewlekłej choroby nerek.

Palenie istotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka nerki i nowotwory dróg moczowych (np. raka pęcherza).

Odstaw colę i oranżadę

Osoby regularnie sięgające po słodzone napoje są o 61 proc. bardziej narażone na przewlekłą chorobę nerek (PChN), która jest najczęściej bezobjawowa. W efekcie blisko 90 proc. osób chorych na PChN o tym nie wie. Niestety, zbyt późne wykrycie i podjęcie leczenia grożą dotkliwymi konsekwencjami, wśród których są nie tylko uciążliwe dializy, ale także potrzeba przeszczepu nerki.

Nawadniaj się

Prawidłowe nawodnienie organizmu ma olbrzymie znaczenie dla pracy nerek: dzięki temu procesy filtrowania krwi mogą przebiegać bez zakłóceń. Jeśli płynów jest zbyt mało, toksyczne odpady przemiany materii przenikają do krwi. By zadbać o nerki, wystarczy wypijać 2-2,5 litrów płynów dziennie – najlepsza jest niegazowana woda.


Nie przesadzaj z alkoholem

Nerki przeciążone alkoholem przestają wtedy radzić sobie z przerobieniem zawartych w alkoholu toksyn, poza tym alkohol podnosi ciśnienie tętnicze, co również nie służy nerkom.

Nerkom szkodzi nie tylko wódka, ale również regularnie pite piwo, powszechnie uznawane za produkt, który pomaga je utrzymać w dobrej formie – ma ono działanie moczopędne, jednak nie należy go pić w nadmiarze, a chcąc mieć zdrowe nerki na pewno nie wolno robić tego codziennie.

Staraj się utrzymać wagę w normie

Nadwaga otyłość nie służą nerkom: sprzyjają chorobom, które mogą je uszkadzać (np. nadciśnienie cukrzyca), osoby otyłe i mające nadwagę częściej też zapadają na kamicę nerkową, stany zapalne, a nawet nowotwory nerek.