DOMS, czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego (ang. delayed onset muscle soreness) to ból mięśni pojawiający się 24-72 godzin po intensywnym wysiłku. Ustępuje po 5-7 dniach. DOMS`y popularnie zwane zakwasami kojarzone są błędnie z kumulacją kwasu mlekowego w mięśniach. W istocie kwas mlekowy zostaje wypłukany z tkanki mięśniowej przez przepływająca krew już w 1-2 godziny po intensywnym wysiłku i jest zużywany przez wątrobę do różnych procesów, a zatem nie zalega on w mięśniach po wysiłku.
Zapamiętaj, że kwas mlekowy produkowany przez mięśnie nie jest jedynie niepotrzebnym produktem ubocznym. Tworzy on wartościowe paliwo. Kiedy ćwiczysz mniej intensywnie lub przestajesz ćwiczyć, część kwasu mlekowego może zostać przekształcona w kwas pirogronowy, który następnie w obecności tlenu-może przejść w ATP, innymi słowy z kwasu mlekowego produkowany jest ATP, czyli paliwo dla ćwiczeń tlenowych. Kwas mlekowy może też trafić wraz z krwią z mięśni do wątroby, gdzie zostanie przekształcony z powrotem w glukozę i znów trafi do krwiobiegu lub będzie gromadzony w wątrobie jako glikogen (GLUKONEOGENEZA). Ten mechanizm usuwania kwasu mlekowego z mięśni określa się mianem “przenoszenie kwasu mlekowego”.
Więc dlaczego boli?
Najszerzej akceptowana naukowo hipoteza wyjaśniająca powstawanie DOMS`ów wskazuje jako ich przyczynę mikrourazy strukturalnych włókien mięśniowych oraz ma związek ze zwiększonym uwalnianiem różnych metabolitów w tkance otaczającej komórki mięśniowe.

SKURCZE najczęściej dopadają nas podczas treningu, na basenie, lub w nocy. Wszystkim tym sytuacjom towarzyszy
ODWODNIENIE ORGANIZMU.
Podczas intensywnych treningów jak i podczas snu – zwyczajnie się pocimy, tracąc z potem ważne mikroelementy: sód, potas i wapń. Więc jeśli złapie Cię skurcz pierwszym działaniem powinno być nawodnienie organizmu. Wypij koniecznie 0,5 litra wody mineralnej, wody kokosowej lub izotonika, bogatego w wapń, sód i potas.