Nowalijki to młode warzywa dostępne wczesną wiosną w marcu, kwietniu. Są to marchewki, ogórki, sałata, rzeżucha, pomidory, nać pietruszki, cebula dymka.

Należy pamiętać, że marcowo-kwietniowe  nowalijki  hodowane są w warunkach szklarniowych, dlatego ich walory smakowe mogą być gorsze od warzyw uprawianych w gruncie. Pomimo odpowiednich warunków klimatycznych, warzywa szklarniowe otrzymują mniej światła słonecznego. Stanowi ono tymczasem główny czynnik odpowiedzialny za smak warzyw. Dlatego np. pomidory ze szklarni mogą być mniej słodkie i soczyste od tych, które miały szansę dojrzewać w słońcu. Niemniej jednak obecność witamin w nowalijkach pochodzenia szklarniowego nie powinna znacznie różnić się od warzyw uprawianych na polu.

Negatywnie postrzega się nowalijki wtedy gdy są nawożone związkami azotu.  Azotany same w sobie nie są one szkodliwe, ale łatwo mogą się zredukować do azotyn, które organizm człowieka może metabolizować do związków o działaniu rakotwórczym.

Aby ograniczyć zawartość azotyn w naszym jedzeniu, należy pamiętać o tym, by zawsze dokładnie myć nowalijki przed jedzeniem. Dla zachowania świeżości polecam przechowywać warzywa owinięte wilgotną ścierką. Co warte podkreślenia warzywa nie mogą być trzymane w plastikowych woreczkach czy opakowaniach, ponieważ warunki braku dostępu do tlenu sprzyjają reakcjom przemiany azotanów w azotyny.

 Ja szczególnie polecam domowe „parapetowe” uprawy chociażby szczypiorku.

Szczypiorek stosuje się w kuchni dla nadania potrawom delikatnego, cebulowego aromatu i lekko piekącego smaku.  Poza walorami smakowymi polecam jeść szczypiorek z uwagi na jego liczne walory prozdrowotne. Zawiera w swoim składzie olejki lotne, flawonoidy, witaminy A, C, E, B1, B2, foliany, błonnik oraz składniki mineralne tj. potas, chlor, wapń, fosfor, magnez i żelazo.

SIARKA

Szczypiorek podobnie jak czosnek, cebula, pory i szalotka wykazuje właściwości przeciwnowotworowe ze względu na gromadzenie się siarki i związków organicznych, takich jak kwercetyna i flawonoidy.

Związki te zakłócają różne etapy tworzenia, wzrostu, różnicowania i przerzutów komórek rakowych. Szczypiorek wpływa też na obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, rozszerza naczynia włosowate skóry oraz błon śluzowych. Spożywany w większych ilościach, może wykazywać działanie przeczyszczające. Szczypiorek doskonale wspiera układ odpornościowy.

Gdzie dodawać szczypiorek? Doskonale sprawdzi się na kanapkach, jajecznicy, jako dodatek do past rybnych, jajecznych czy twarożku. 🙂