Jej inne nazwy to ożyna lub ostrężyna. Jeżyny są bogate w kwasy elagowy oraz fenolowy oraz antocyjany (szczególnie cyanidin-3-glukozyd, który w znacznym stopniu zapobiega rakowi skóry).
Ze względu na dużą zawartość antyoksydantów jeżyny zostały umieszczone na liście ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), czyli liście produktów, które w wysokim stopniu chronią organizm przed niszczącym wpływem wolnych rodników.
Jeżyny wspomagają pracę układu krążenia dzięki zawartości:
antocyjanów – zwiększają elastyczność naczyń włosowatych oraz regenerują serce;
witaminy C, która zwiększa odporność komórek. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C wynosi 70 mg. Jeżyny w 100 g zawierają 21 mg tej witaminy, czyli szklanka jeżyn pokrywa 60% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.
błonnika – jedna szklanka jeżyn pokrywa 30% dziennego zapotrzebowania na błonnik.
Dzięki dużej zawartości witaminy C i E oraz wspomnianych antocyjan jeżyny mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju groźnego zwyrodnienia plamki żółtej. Antocyjany zwalczają wszelkie stany zapalne siatkówki oka oraz obniżają wysokie ciśnienie krwi, które jest czynnikiem ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).
Należy wspomnieć o korzystnym wpływie spożywania jeżyn na kości dzięki zawartości witaminy K oraz wapnia i magnezu. Jeżyny mogą pomóc złagodzić typowe objawy PMS czy menopauzy z uwagi na zawartość fitoestrogenów. Ostrężyna należy do produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG jeżyn = 25), w związku z tym mogą być spożywane przez diabetyków. Tym bardziej że zawierają sporą ilość błonnika, który spowalnia wchłanianie węglowodanów w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu pomaga w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi.
Dla dociekliwych
Wartości odżywcze jeżyn (w 100 g)
Wartość energetyczna – 43 kcal
Białko ogółem – 1.39 g
Tłuszcz – 0.49 g
Węglowodany – 9.61 g
Błonnik – 5.3 g
Witaminy
Witamina C – 21 mg
Tiamina – 0.020 mg
Ryboflawina – 0.026 mg
Niacyna – 0.646 mg
Witamina B6 – 0.030 mg
Kwas foliowy – 25 ug
Witamina A – 11 ug
Witamina E – 1.17 ug
Witamina K – 19.8 ug
Minerały
Wapń – 29 mg
Żelazo – 0.62 mg
Magnez – 20 mg
Fosfor – 22 mg
Potas – 162 mg
Sód – 1 mg
Cynk – 0.53 mg
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference
Szczerze polecam!