Nie wiem co było pierwsze – jajko czy kura, ale zdecydowanie jajko jest wyjątkowym produktem zasługującym na miano super foods. Białko jaja jest białkiem wzorcowym – to oznacza, że porównuje się do niego wartość odżywczą innych produktów pod względem ilości i jakości białka, cechuje go także największa przyswajalność.
Najważniejsze składniki jajka to:
– luteina zawarta w żółtku, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB,
– lecytyna, która korzystnie wpływa na procesy myślowe i pamięć, ale przede wszystkim rozbija cząsteczki tłuszczu zapobiegając ich odkładaniu się w tętnicach,
– biotyna, która jest odpowiedzialna za prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci,
– cholina, która ma działanie detoksykujące, oczyszczające wątrobę, korzystnie wpływa na układ nerwowy mogąc zapobiegać demencji starczej,
– niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT zawarte w żółtku bez których organizm nie potrafiłby prawidłowo funkcjonować,
– witamina K, wit. z grupy B, A, D, E,
– foliany, które biorą udział w przemianach aminokwasów, konwersji homocysteiny do metioniny, regulują działanie układu nerwowego, są niezbędne do podziałów oraz tworzenia komórek oraz do prawidłowego wykształcenia się tkanki nerwowej i mózgu u płodu,
– wapń, magnez, cynk, żelazo, siarka, fosfor, potas, miedź, mangan, jod.
Żółtko to także źródło cennego cholesterolu, który znajduję się w mózgu, nadnerczach, osłonkach włókien nerwowych, skórze, krwi i żółci, jest on także substratem w procesie syntezy hormonów steroidowych (hormony kory nadnerczy, hormony płciowe i kwasów żółciowych). Dodam, że 2/3 cholesterolu jest wytwarzane w naszej wątrobie i jelicie.
Wyrzucanie żółtek to duże marnotrawstwo, ale czy to oznacza że każdy z nas może spożywać bezkarnie dowolną ilość tego składnika w diecie? To zależy 🙂 Jeżeli jesteś osobą hiper reaktywną, to musisz uważać na zawartość cholesterolu w Twojej diecie i ograniczać żółtka w codziennym menu. Przegląd literatury naukowej z 2011 roku, opublikowany w czasopiśmie „Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care” wyraźnie pokazuje, że spożywanie jaj nie ma widocznego wpływu na poziom cholesterol we krwi u 70% populacji. Ale u pozostałych 30% , których określa się jako „hiper reaktywnych”, spożycie jaj podnosi zarówno poziom cholesterolu LDL (uważanego za zły) i HDL (uważanego za dobry).
Jak najlepiej przygotować jajka? Najwartościowsze będą te gdzie białko jest ścięte, a żółtko płynne, a nawet surowe. Polecam lekko ściętą jajecznicę lub jaja ugotowanych na miękko. Jeśli po gotowaniu widzisz wokół żółtka szarą otoczkę to znaczy, że powstał siarczek żelaza, taki związek nie zostanie przez organizm przyswojony, ponadto jajo straciło 50% swoich wartości. Jajo nie lubi wysokich temperatur bo zniszczeniu mogą ulec aminokwasy np. lizyna. Nie polecam jedzenia surowego białka jaja, gdyż zawiera awidynę, substancję anty odżywczą, która niszczy witaminę H.
Ale uwaga jaja są także jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych. Trzeba pamiętać, że białko jaja uczula częściej niż żółtko. Jajko może wywoływać nieprawidłowe reakcje przede wszystkim u dzieci, ale zdarza się, że alergia ta pozostaje do wieku dorosłego. Należy pamiętać, że alergia daje objawy natychmiast, a nietolerancja to reakcja opóźniona.
Podsumowując jajko będzie Twoim super foodsem, chyba że masz na nie alergię lub nietolerancję lub jesteś w grupie osób hiper reaktywnej. W takim przypadku jajko można zastąpić papką z siemienia lnianego, mąką kukurydzianą lub ziemniaczaną lub bananem – jeżeli planujesz przygotować deser.