Polecam bardzo interesujący, rzeczowy poradnik dla osób chorych: Hashimoto Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie dr Izabelli Wentz.  Przygotowałam dla Was krótkie podsumowanie programu dr Wentz.

 

Hashimoto to najczęstsza choroba autoimmunologiczna na świecie.  Aby wywołać reakcję autoimmunologiczną potrzebne są trzy czynniki:

-predyspozycja genetyczna,

– czynniki wyzwalające chorobę, które uruchamiają geny, (czynniki środowiskowe: stres, trauma, przepracowanie)

-zespół nieszczelnego jelita.

Geny nie decydują o Twoim przeznaczeniu. Geny ładują pistolet, ale to środowisko pociąga za spust.

Dzięki strategiom dr Wentz możesz poprawić swoje zdrowie, zmniejszyć objawy, a nawet uśpić chorobę- przesunąć w stan remisji. Choroby Hashimoto tak jak innych chorób autoimmunologicznych nie da się całkowicie wyleczyć. Jedno jest pewne „Osoba, która cieszy się zdrowiem, marzy o stu innych rzeczach. Osoba, która nie jest zdrowa marzy tylko o jednym”. Program jest trudny, ale warto go zrealizować, aby spełnić swoje marzenie o zdrowiu.

Plan kuracji obejmuje 3 płaszczyzny:

Plan Wparcia Wątroby: 2 tygodnie

 1. Usuń pokarmy mogące być czynnikami wyzwalającymi chorobę: gluten, nabiał, cukier, soję, kofeinę i alkohol.
 2. Wprowadź do diety lecznicze pokarmy: gorącą wodę z sokiem z cytryny, zielone smoothies (na bazie zielonych warzyw, awokado, białka konopnego lub innego tolerowanego mleka lub wody kokosowej), buraki, warzywa kapustne, kolendrę, błonnik, kiełki i siewki, soki z zielonych warzyw i chlorofil, żywność fermentowaną, kurkumę i owoce jagodowe
 3. Ogranicz kontakt z toksynami: teflon, aluminium, plastikowe łyżki, filtruj wodę, wietrz mieszkanie, chemikalia np. środki czystości i kosmetyki, proszki do prania, płyny do czyszczenia, balsamy, żele, szampony, błyszczyki to wszystko może być źródłem zbędnych toksyn.
 4. Wspomagaj zdolności odtruwania: poć się np. korzystaj z sauny na podczerwień, bierz gorące kąpiele; możesz zastosować suplementy wspomagające pracę wątroby np. B complex, Wit. C,  glutation, NAC, Mg, Metionina, Cyteina, Glicyna, Tauryna i glutamina, preparaty na bazie ostropestu, mniszka lekarskiego,  karczochów, kurkumy

Plan  Odnowy Nadnerczy: 4 tygodnie

 1. Odpocznij: wysypiaj się 8-10 godzin na dobę. Jeżeli cierpisz na obturacyjny bezdech senny koniecznie go zredukuj i rozpocznij lecznie.
 2. Ogranicz stres: Po pierwsze, znajdź w życiu to, co sprawia, że czujesz się lepiej i rób to częściej. Po drugie zastanów się, co sprawia, że czujesz się gorzej, i wyeliminuj jak najwięcej takich rzeczy ze swojego życia. Jeżeli nie możesz czegoś zmienić, zmień swoje podejcie, to jak daną rzecz postrzegasz.
 3. Złagodź stany zapalne, które mogą być wywołane złym odżywianiem, emocjami, urazami, zaburzeniami flory jelitowej, niewielkimi infekcjami.
 4. Wyreguluj poziom cukru we krwi: 50% chorych na Hashimoto źle toleruje węglowodany i może mieć problem z hipoglikemią reaktywną.  Ich poziom cukru po zjedzeniu węglowodanów zbyt szybko się podnosi i zbyt szybko opada.
 5. Odnów zasoby składników odżywczych i włącz do diety adaptogeny (B complex, ashwaganda-chyba, że nie tolerujesz psianek, Wit. C, Selen, Magnez

Plan Równowagi Jelitowej: 6 tygodni

 1. Usuń z diety pokarmy będące przyczyną nadwrażliwości: jeżeli do tej pory wykluczyłaś gluten, nabiał, soję i cukier i wciąż występują u Ciebie negatywne objawy należy zastoować przez 6 tygodni tzw. Dietę Autoimmunologiczną. Wyklucza się w niej orzechy, psianki, strączki oraz zboża.
 2. Zażywaj suplementy z enzymami np. betainę HCL, enzymy proteolityczne
 3. Doprowadź florę jelitową do równowagi: spożywaj fermentowaną żywność, stosuj probiotyki
 4. Odżyw jelita: spożywaj buliony, stosuj glutaminę, cynk,NAC, kwasy omega-3, Witaminę D (badania pokazały, że u 92% chorych na Hashimoto zaobserwowano niedobór witaminy D)

Przy tym wszystkim należy pamiętać, że proces dochodzenia do zdrowia wymaga czasu, pracy nad sobą oraz cierpliwości.